Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Rusztowania – co warto o nim wiedzieć? Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których konieczne jest wykonywanie czynności budowlanych na dużych wysokościach. W takich przypadkach rusztowanie jest niemalże obowiązkowe. Jego wybór nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się nam wydawać na pierwszy rzut oka. W jaki sposób możemy zdefiniować rusztowanie? Jakie rodzaje rusztowania budowlanego możemy wyróżnić? Czym jest warszawskie rusztowanie i kiedy może okazać się pomocne? Jak wybrać wymiary podestów mogą występować? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie jest rusztowanie. Otóż są to zaawansowane konstrukcje, które znane są przez wiele osób od długiego okresu. Na przestrzeni kilkunastu wieków ich stawianie nieco różniło się, podobnie jak kwestia przytwierdzania do muru. Rusztowanie doskonale sprawdza się do budowy wysokich budynków, ale również do odnawiania elewacji przestronnych. Na początku konstrukcje te stawiane były jedynie z drewna. Jako ciekawostkę warto jednak wspomnieć, że surowiec ten po dziś dzień jest stosowany jako powierzchnia, dzięki której możliwe jest przemieszczanie się po danym rusztowaniu.
Wiemy już, czym dokładnie są rusztowania. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, jakie rodzaje możemy wyróżnić. Istnieją rusztowania elewacyjne, które powszechnie nazywane są ramowymi. Z praktycznego punktu widzenia są to bardzo płaskie konstrukcje, które charakteryzują się tym, że szybko można je złożyć i ustawić przy ścianach. Są powszechnie stosowane w ogólnym budownictwie. Wśród nich wyróżnia się również rusztowania warszawskie, które przeznaczone są do nieco mniejszych prac remontowych i wykończeniowych.
Drugim rodzajem są rusztowania przejezdne, czyli te ruchome. Z powodzeniem mogą być wielokrotnie stosowane w miejscu budowy. Przemieszczają się poziomo, nie trzeba ich rozkładać na części, aby przenieść z jednego punktu do drugiego. Trzecim gatunkiem rusztowań są te rurkowo-złączkowe. Jest to niesystemowe rozwiązanie, które cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Jest to związane przede wszystkim z tym, że sam montaż jest nieco pracochłonny i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Istnieją także rusztowania modułowe. W ich skład wchodzą stojaki i poprzecznice. Dzięki nim tworzenie skomplikowanych konstrukcji nie powinno stanowić kłopotu. Ich zastosowanie jest widoczne w branży przemysłu, jak również podczas dużych imprez plenerowych. Rusztowania te wykorzystuje się do budowy trybun, targów, scen i wystaw
Wielu Polaków doskonale zna rusztowanie warszawskie. Sprawdza się ono w przypadku krótkotrwałych, jednocześnie prostych prac remontowych i wykończeniowych. Konstrukcja ta uznawana jest za stabilną, zbudowana jest ze spawanych ze sobą rur stalowych. Podest do takiego rusztowania wykonywany jest z drewna lub ze stali- wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Warto mieć świadomość tego, że wszystkie segmenty montowane są ze sobą bez dodatkowych elementów. Co więcej, jeśli rusztowanie nie przekracza 8 metrów, wówczas nie musi być zakotwiczone do ściany. Jeśli osiągnie jednak wcześniej wspomnianą wartość, wówczas rusztowanie ulega zakotwiczeniu czterema odciągami. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się nie tylko do prac wewnętrznych, ale również tych zewnętrznych. Składanie rusztowania warszawskiego jest łatwe i stosunkowo szybkie, natomiast transport i kwestia przestawiania nie jest czymś problematycznym. Dużym udogodnieniem są również kółka do rusztowania, dzięki którym całość może być przesuwana w inne miejsce.
Pozostaje jeszcze jedna kwestia, którą należy skrupulatnie omówić i się nad nią zastanowić. Mowa o podestach. W zależności od tego, jakiego rodzaju prace są wykonywane, pomosty będą różnić się od siebie wymiarami. Dzięki temu są w stanie zagwarantować wygodną i komfortową pracę, jednocześnie nieproblematyczne składowanie narzędzi bądź materiałów budowlanych.
Przed wyborem rusztowania warto zwrócić uwagę na szerokość. Wartość ta ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa użytkowania robotników. Muszą oni bowiem mieć dość swobodną możliwość wyminięcia się, w przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo niebezpiecznego wypadku. Najpopularniejsze wymiary wynoszą od 70 do 110 cm.
Jeśli chodzi o długość, to im dłuższe rusztowania mają pomosty, to tym szybciej są one wznoszone. Nie zmienia to jednak faktu, ze długie podesty nie będą przydatne, kiedy przylegają one bezpośrednio do ścian z dużą liczbą załamań. Najczęściej spotykane długości pomostów wynoszą 2,5 metra, jednak spotykane są również te wydłużone o jeden metr.