Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – co warto wiedzieć na ten temat? Nie da się ukryć, że uzależnienie od alkoholu to dość powszechne zjawisko. W takich przypadkach kluczowe znaczenie ma fachowe leczenie. Do wyboru mamy wiele zróżnicowanych ośrodków, a ostateczny wybór powinien być oparty odpowiednimi umiejętnościami. Kiedy warto zdecydować się na ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu? Co jest lepszym rozwiązaniem – ośrodek prywatny czy państwowy? Na co zwrócić uwagę wybierając prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kiedy warto zdecydować się na ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu?

Zapewne wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że samo leczenie alkoholizmu to dość skomplikowany i złożony proces. Wymaga on fachowej pomocy, w przeciwnym wypadku może doprowadzić do tragedii. Czy w każdym przypadku uzależnienia klinika to konieczność? Otóż jeśli czujemy, że ośrodki mogą nam pomóc, wówczas jest to idealny moment na to, aby skorzystać z takiej formy pomocy. 

Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że leczenie alkoholizmu jest w pełni dobrowolne. Jedynie w skrajnych przypadkach osoba może być skierowana na leczenie przymusowe – jest to wówczas ustanawiane przez sąd. Jeśli obserwujemy u siebie szereg negatywnych objawów, czego doskonałym przykładem jest głód alkoholowy lub brak kontroli pomimo występujących konsekwencji, wówczas nie powinniśmy czekać. Lekarz jest w stanie udzielić fachowej pomocy, jednocześnie poinformuje nas, czy jego zdaniem podjęcie leczenia jest czymś nieuniknionym. Co ciekawe, niekiedy w zupełności wystarczająca okaże się terapia w przychodni. W innych przypadkach natomiast jednym rozsądnym rozwiązaniem jest zamknięty ośrodek leczenia. Terapia prowadzona jest państwowych ośrodkach. Aby się do nich dostać, w pierwszej kolejności należy uzyskać skierowanie od specjalisty. Alternatywnym rozwiązaniem jest prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, który cieszy się coraz większą popularnością. 

Co jest lepszym rozwiązaniem – ośrodek prywatny czy państwowy?

Wiele osób zastanawia się, co tak właściwie jest lepszym rozwiązaniem – ośrodek prywatny czy państwowy. Otóż w przypadku terapii w ramach NFZ niezbędne jest skierowanie na leczenie, które może być wystawione przez psychiatrę. Dokument posiada ważność 14 dni, w tym czasie musi być dostarczony do placówki. 

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu. Otóż w tym przypadku przyjmowane są osoby uzależnione, które nie posiadają skierowania od lekarza. Dużym udogodnieniem takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że działania mogą być podejmowane bardzo szybko. Odwyk alkoholowy w zamkniętym ośrodku rozpocząć możemy właściwie natychmiast. Pamiętajmy o tym, że leczenie alkoholizmu to jednak dość duże koszty i nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić. Wówczas prywatne rozwiązanie nie zawsze spełni nasze preferencje. 

Na co zwrócić uwagę wybierają prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki ośrodek leczenia alkoholizmu będzie odpowiedni. Oczywiście trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem jest to zależne przede wszystkim od tego, jakie mamy potrzeby. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które z praktycznego punktu widzenia mogą mieć szczególne znaczenie.

Jednym z nich jest to, jaką specjalizację ma dany prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. Najlepsze placówki są przeznaczone dla osób młodych, jak i tych dojrzałych. Mogą okazać się strzałem w dziesiątkę zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, dla osób aktywnych zawodowo i dla osób, które cierpią na zaburzenia osobowości. Profesjonalne placówki charakteryzują się tym, że są wyspecjalizowane. Oznacza to, że część z nich skupia się na jakiejś grupie, przykładowo na kobietach. Jest to bardzo korzystne ukierunkowanie, bowiem wiąże się to ze zwiększeniem skuteczności terapii grupowej. Możliwe jest spotkanie się w bardzo zbliżonej grupie, która posiada zbliżone problemy.

Kolejnym czynnikiem, który powinien przykuć naszą uwagę, to program prywatnego ośrodka. Każda z lokalizacji powinna posiadać swój program i odpowiednią misję. Nie w sposób nie wspomnieć o mniej oczywistych certyfikatach- dobre ośrodki udostępniają potencjalnie zainteresowanym osobom informacje o zatrudnionych pracownikach, ale również o posiadanych specjalizacjach czy też certyfikatach i doświadczeniu.

Wybór prywatnego ośrodka leczenia organizmu może również opierać się opiniach. Jeśli już uda nam się zrobić optymalny research, wówczas poszukiwanie ocen w sieci może okazać się kluczowe. Należy jednak mieć świadomość tego, że część z nich to efekt szeptanego marketingu. Pomocne będą również media społecznościowe, czego doskonałym przykładem jest Facebook i Instagram – w tym drugim przypadku osoby mogą wypowiadać się bezpośrednio pod zdjęciami w komentarzach. Na Facebooku możemy natomiast możemy skontaktować się poprzez wiadomość prywatną.