OCP przewoźnika

OCP przewoźnika – co warto wiedzieć na ten temat? Przewożenie towarów i ładunków to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga od poszczególnych osób dużego doświadczenia. Warto jednak poważnie zastanowić się nad OC przewoźnika, które może pomóc nam uporać się finansowo w przypadku problemów związanych z dostarczeniem danych produktów na czas. Czym jest OCP przewoźnika? Jakie korzyści niesie ze sobą OCP przewoźnika? Ile może kosztować taka usługa? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na zakup ubezpieczenia OCP? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest OCP przewoźnika? 

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat OCP przewoźnika, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym ono tak właściwie jest. Otóż jest to usługa, z której korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą związaną z drogowym przewozem towarów zarówno w ruchu krajowym, jak i tym międzynarodowym. Przewoźnicy na podstawie przepisów zobowiązani są do tego, aby posiadać ważną polisę OC, jednocześnie muszą pokryć straty w przewożonym towarze. Pamiętajmy jednak, że istnieje ubezpieczenie towaru- jest to świetna odpowiedź na rosnące potrzeby firm transportowych, które są zainteresowane ochroną finansową w przypadku uszkodzenia towaru. 

Jakie korzyści niesie ze sobą OCP przewoźnika?

Wiemy już, czym dokładnie jest OCP przewoźnika. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, jakie korzyści takiego rozwiązania możemy wyróżnić. Otóż okazuje się, że polisa jest w stanie zagwarantować ubezpieczenie przewoźnika w przypadku niewykonania, ewentualnie nienależytego wykonania umowy przewozu. Co więcej, osoby korzystające z usług firmy transportowej mają pewność bezpieczeństwa, jak również gwarantowana jest szansa uzyskania odszkodowania, kiedy wystąpi jakakolwiek szkoda. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że z praktycznego punktu widzenia klienci coraz częściej unikają zlecania transportu przewoźników, którzy nie mogą pochwalić się ubezpieczeniem.

Zupełnie naturalne jest, że poszczególne firmy ubezpieczeniowe posiadają różny zakres odpowiedzialności. Nie zmienia to jednak faktu, że oferta różni się jedynie w niewielkim stopniu. Większość firm ubezpieczeniowych może skutecznie chronić przed zniszczeniami i uszkodzeniami towaru w związku z wypadkiem, pożarem, awarią lub kradzieżą (jeśli pojazd znajdował się na parkingu strzeżonym). W tym miejscu należy pamiętać o tym, że na przewoźniku i kierowcy ciąży wiele obowiązków. Ich niespełnienie sprawia, że odszkodowania nie są wypłacane, co z pewnością warto wziąć pod uwagę. Istnieją jednak towarzystwa, które mogą zagwarantować ochronę w sytuacji, gdy szkoda powstaje ze względu na nasz umyślny czyn.

Ile może kosztować taka usługa?

Kolejna kwestia, która z pewnością interesuje wielu klientów, dotyczy tego, ile może kosztować OCP przewoźnika. Otóż okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe mogą stosować odmienne zasady w zakresie wyliczania składki za określone ubezpieczenia. Najczęściej kwota jest obliczana na podstawie tego, jakie roczne obroty generują usługi przewozowe. Zupełnie naturalne jest, że im są one wyższe, tym wyższa będzie składka. Do pozostałych aspektów, które mają duży wpływ na kształtowanie się wysokości składki, zaliczamy wysokość sumy gwarancyjnej, jak również rodzaj przewożonych towarów. Suma gwarancyjna ubezpieczenia z reguły pokrywa bowiem pełną część towaru, który przewożony jest jednorazowo w transporcie. Niewiele osób pamięta również o tym, że cena polisty może być negocjowana. Towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie określają własne udziały przewoźnika.

Pamiętajmy o tym, że ubezpieczania z własnym udziałem są z reguły tańsze, jednak przedsiębiorca pokrywa jedynie część strat w przypadku wystąpienia szkody. Niejednokrotnie zakłady nie podejmują odpowiedzialności za przewożenie towarów niezabezpieczonych, ale również leków, dzieł sztuki, żywych zwierząt, pieniędzy, dokumentów, tytoniu, alkoholu. Warto zatem dowiedzieć się wszystkiego w tym zakresie. 

O czym powinniśmy pamiętać decydując się na zakup ubezpieczenia OCP?

Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy OCP przewoźnika oferowane jest przez wiele firm. Właśnie dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z kilkoma produktami. Otóż poszczególne możliwości znacząco różnią się od siebie. Na co powinniśmy jednak zwrócić uwagę? Przede wszystkim skupmy się na możliwości parkowania. Niektóre polisy zakładają, że kierowca może parkować na strzeżonych parkingach. Niemniej istotne są wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia roszczenia. Skupmy się również na zasięgu terytorialnym- niekiedy ubezpieczenie obowiązuje jedynie w ruchu krajowym, w innych przypadkach międzynarodowe drogi również są uwzględniane. Pozostałe dwa aspekty godne uwagi to suma ubezpieczenia, jak również możliwość zlecenia pracy podwykonawcy.