Ocieplenie dachu

Ocieplenie dachu – co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma ocieplanie dachu. To właśnie ono sprawia, że możliwe jest utrzymywanie optymalnej temperatury. Kwestia ta jest jednak wysoce problematyczna, z różnych względów. Na co należy zwracać uwagę ocieplając dach? Jakie materiały wykorzystuje się do ocieplania dachu? Co najczęściej stosowane jest do ocieplania dachu? Na czym polega izolacja dachu? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Na co należy zwracać uwagę ocieplając dach?

Dach to jedna z wielu części budynków. Jest on w stanie skutecznie ochronić dom przed warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Najczęściej zaliczamy do nich słońce, deszcz, śnieg, ale również wiatr. Co więcej, dzięki dachowi możliwe jest zapewnienie optymalnego mikroklimatu w konstrukcji. Pamiętajmy, że wspomniane wcześniej czynniki zewnętrzne mogą mieć znaczący wpływ na kondycję. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że dach podlega wielu zmianom klimatycznym. Wpływają one na elementy konstrukcyjne.

Jako ciekawostkę warto w tym miejscu przytoczyć, że niepoddawany konserwacji lub przeciekający dach może spowodować, że straty ciepła będą stosunkowo największe. Wraz z tym, jak ciepłe powietrze unosi się z budynku, to nawet 30% energii marnuje się właśnie z powodu tego, że dach utrzymany jest w złej kondycji. Co więcej, budynek również traci komfort, jeśli chodzi o zamieszkiwanie w domu wykonanym z drewna. Właśnie z tego powodu istotne jest, aby znaleźć skuteczny sposób mający na celu zatrzymanie przecieku ciepłego powietrza przez dach. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że prawidłowe ocieplenie dachu ma bezpośredni wpływ na utrzymanie odpowiedniego komfortu życia codziennego.

Jakie materiały wykorzystuje się do ocieplania dachu?

Wiemy już, jak ważne jest ocieplanie dachu. Warto teraz zwrócić uwagę na mniej oczywistą kwestię, mianowicie jakie materiały używane są do wykonania takiego przedsięwzięcia. Powszechna praktyka głosi, że ocieplanie dachu to sensowne rozwiązanie w sytuacji, gdy drugie piętro przeznaczone jest jako mieszkalne pomieszczenie. W sytuacji, gdy dach użytkowany jest jako strych, wówczas znaczenie ma nie tylko sama izolacja dachu. Nie możemy bowiem zapominać o izolacji sufitu. W sytuacji, gdy ciepłe powietrze unosi się ku górze, wówczas bardzo ważne jest to, by sufit był w pełni szczelny, jednocześnie nie może zawierać pęknięć. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że ciepło mogłoby przedostać się na zewnątrz, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. 

Co najczęściej stosowane jest do ocieplania dachu?

Nie trzeba być specjalistą w tym zakresie, aby móc wywnioskować, że największą popularnością, jeśli chodzi o materiał izolacyjny, cieszy się wełna mineralna. Jej użycie do ocieplania budynków ma pozytywny wpływ na minimalizowanie zużycia energii elektrycznej w związku z późniejszym użytkowaniem. Kiedy wybieramy materiały izolacyjne, które spełniają najsurowsze normy ekologiczne i normy związane ze zrównoważonym rozwojem, możemy mówić o tym, że osiągniemy ogromne korzyści dla naszego środowiska. Jak to jest możliwe? Otóż zmniejszana jest ilość energii, jednocześnie wełna mineralna sama w sobie nie posiada substancji szkodliwych. 

Wśród wełny mineralnej wyróżnić możemy wełnę szklaną i wełnę skalną. Gdybyśmy mieli wskazać zasadnicze różnice pomiędzy tymi surowcami, wówczas wspomnielibyśmy o produkcji i technologii. Jeśli chodzi o wełnę skalną, to jej ogromną zaletą jest to, że materiał ten jest niepalny, natomiast zakres zastosowania jest bardzo szeroki i satysfakcjonujący. Niestety koszt prac izolacyjnych jest dość wysoki, podobnie jak wymagania kwalifikacyjne wykonawców. 

Popularnym materiałem do ocieplania dachu jest pianka poliuretanowa. Co ciekawe, jej cena zależna jest od gęstości. Jeśli planujemy wdrożenie takiej instalacji, to zalecane jest stosowanie płyt piankowych, które charakteryzują się frezowanymi krawędziami. Tego typu połączenie jest zalecane, bowiem umożliwia uzyskanie niemalże doskonałej termoizolacji. Jest to technologia bardzo szczelna- nawet dwukrotnie cieńsza od wełny skalnej. Wystarcza do tego, aby uzyskać izolację termiczną. Jest trwała, jednocześnie możliwości w zakresie dostosowania gęstości materiału są bardzo szerokie. 

Na czym polega izolacja dachu?

Kiedy rozpoczynamy prace związane z ocieplaniem dachu, w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, że oszczędzanie nie jest czymś godnym uwagi. W końcu dach to jeden z tych elementów, który poddawany jest trudnym warunkom klimatycznym. Co więcej, mamy do czynienia z narażeniem na działanie śniegu, deszczu, wiatru, ale również na zmiany w temperaturze. Kiedy wybieramy materiały izolacyjne, w pierwszej kolejności powinniśmy myśleć o jakości, dopiero później o kosztach. Co ciekawe, niezależnie od wybranej metody, sposób izolacji dachu jest bardzo podobny i zbliżony, co warto mieć na uwadze.